10 клас історія України 28.10.2020

10 КЛАС запишіть число, тему уроку та план. Послідовно згідно плану виконуйте завдання в зошит.
ТЕМА УРОКУ: ПОЧАТОК УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ
План:
1. Українська ревооюція: передумови та причини
2. Лютнева революція в Росії та утворення Центральної Ради
3. Політичні партії та їх бачення майбутнього України
1. УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ: ПЕРЕДУМОВИ ТА ПРИЧИНИ
Одразу обумовлю, що Українська революція відбулась в умовах Першої світової війни!!!! Нагадаю, що війна тривала в 1914-1918 рр.
ОТОЖ, Українська революція - це низка подій, пов'язаних з національно-визвольною боротьбою українського народу у 1917-1921 роках.
Українська революція 1917-1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності.
Революція була явищем загальноукраїнським. У всіх регіонах розвивався національний рух, створювалися та діяли українські органи влади, політичні партії та громадські інституції, відроджувалася культура.
Цікаво, що термін "Українська революція" був уведений в обіг самими учасниками подій. Це визначення є в працях Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Дмитра Дорошенка та інших діячів доби. Радянська історіографія старанно викорінювала цю дефініцію та поширювала свої поняття - "Велика Жовтнева соціалістична революція" та "Громадянська війна". Усе, що не вписувалося в рамки "генеральної лінії партії", подавалося як "контрреволюційне" та "буржуазне". Проте, тим часом українські історики в діаспорі досліджували Українську революцію 1917-1921 років. Їх роботу продовжили вітчизняні науковці в незалежній Україні.
Етапи революції 1917-1921 років
- березень 1917 - квітень 1918. Утворення та діяльність Української Центральної Ради, проголошення її Універсалів;
- 29 квітня - 14 грудня 1918. Правління гетьмана Павла Скоропадського;
- грудень 1918 - листопад 1921. Встановлення влади Директорії УНР, розгортання та придушення масштабного повстанського руху.
Тепер щодо причин. В даному випадку можемо окреслити наступні:
• Залежне становище України та великодержавницька політика щодо неї з боку Російської імперії.
• Тяжке соціальне становище більшості населення (нерозв'язаність аграрного і робітничого питання тощо).
• Послаблення Російської та Австро-Угорської імперій унаслідок Першої світової війни.
• Лютнева демократична революція 1917 р. в Росії, в ході якої було повалено самодержавство та створено Тимчасовий уряд.
• Піднесення українського національно-визвольного руху.
• Формування національних органів влади
2. Лютнева революція в Росії та утворення Центральної Ради
23 лютого (7 березня) 1917 року в Петрограді, столиці Російської імперії, почалися масові страйки. У наступні дні Державна дума стала в опозицію до уряду, до страйкуючих приєдналися частини столичного гарнізону. 27 лютого (12 березня) вся повнота влади зосередилася в руках Тимчасового комітету Державної думи. 2 (15) березня члени цього комітету прийняли від монарха акт про зречення та сформували Тимчасовий уряд. Паралельно з Тимчасовим урядом в Петрограді утворилася Рада робітничих і солдатських депутатів, яка згодом мала вплив на формування та діяльність уряду.
ОТОЖ 10 КЛАС ЗВЕРТАЮ УВАГУ, ЩО В РОСІЇ виникло фактично ДВОВЛАДДЯ - з однієї сторони (перша влада) ТИМЧАСОВИЙ КОМІТЕТ, з іншої - РАДИ (друга влада)
На початку березня, в Петрограді, українці створили Тимчасовий український революційний комітет, який 2 (15) березня звернувся до українців столиці, закликавши їх спрямувати свою енергію «на завоювання власних національно-політичних прав», наповнити її «свідомістю власних національних інтересів»
Протягом 3-5 (16-18) березня на території України практично були ліквідовані органи царської адміністрації, виконавча влада перейшла до призначених Тимчасовим урядом губернських та повітових комісарів. Як і в Росії, в Україні почали формуватися Ради об'єднаних організацій, а також Ради робітничих і солдатських депутатів.
Українська Центральна Рада (УЦР) - український представницький орган влади (парламент), створений представниками українських політичних партій для керівництва революцією.
Автономія - самоуправління певної території держави, що наділена самостійністю у вирішенні питань місцевого значення у межах, установлених центральною владою.
Перегляньте відео, визначте та запишіть:
1. Що таке Українська Центральна Рада(УЦР)?
2. Коли вона була створена?
3. Кого і коли обрали головою УЦР?
4. Яке головне завдання ставила Центральна Рада?
3. Політичні партії та їх бачення майбутнього України
Опрацюйте параграф 9-10, пункти 3-4, стст. 45-481. заповніть таблицю
1. Заповніть таблицю "Українські політичні партії та їх програма"
2. Письмово визначте мету і програмні засади російських та єврейських партії в україні.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ОПРАЦЮВАТИ ПАРАГРАФ 9-10 І ВИКОНАТИ УСІ ЗАВДАННЯ